X

Oyunculuk Başvurusu -yeni-

 Oyunculuk Başvurusu

Üzerine, sektör kişileri için pek de söylenecek bir şey yok ancak; bu işe, mesleğe yeni girmek isteyenler için birkaç önerimiz olabilir. Tiyatro oyuncusu, Sinema oyunculuğu, Dizi Film oyuncu – figürasyon işleri. Dikkatinizi çekiyor, ilgi duyuyor, ve sektörde yer almak istiyorsanız, yazı dizimizi takip edebilirsiniz.

İlk defa oyunculuk yapmaya karar verdiyseniz, eğitiminizi ve sosyal durumunuzu gözden geçirmeniz gerekecektir. Nedir bunlar? Bir oyunculuk başvurusu yapmadan önce; Öncelikle oyuncu olmayı neden istiyorsunuz? Çünkü karakter çözümleme gibi konular ileride başınızı da ağrıtabilir, sizi daha memnun da edebilir. Bu tamamen sizin karakter yapınız ile doğru orantılıdır. Yetenek elbette gereklidir,  ancak işin teknik boyutları da söz konusudur. Neticede başka bir karakteri canlandıracaksanız, kendinizden asla uzaklaşmamanız gerekir. Eğer rolünü üstlendiğiniz karakteri canlandırırken kendinizden uzaklaşırsanız, kendinizi kaybedebilirsiniz. Youtube video paylaşım sitesinde bazı örnekleri mevcut. Hatta kısa metraj bir film, bu konuda haber değeri taşıyor olsa gerek, ana bültende bile yer almıştı. Neden oyuncu başka bir karakteri canlandırırken kendinden uzaklaşmamalı; Çünkü canlandırdığınız karakter sizi 3 boyutlu bir zeminde hareket ettirecektir. Bu 3 boyutun içinde birincisi siz, gerçek kendiniz, ikincisi canlandırdığınız karakter, üçüncüsü ise bunları birkaç adım yukarıdan izleyen yine siz. Eğer kendinizden uzaklaşırsanız izleme şansını kaybedersiniz. Aslında izlemek içinde kendinizden uzaklaşmanız gerekir ancak; çok derin olarak değil, yüzeysel anlatmaya çalıştığımız için, neticede kendinizi rol yaparken kaybetmemeniz gerekir. Yine bu sizin gerçek karakterinizin ne kadar oturduğu ile eşdeğerdir. Maalesef ülkemizde bu anlamda eğitim konuları, konu başlıkları pek de yeterli değil, Nasıl ki, refah düzeyi orta halli bir kişinin karakterinin oturması 22 -27 yaşları arasında oluşuyor. Eğer daha öncesinde kendisine farklı bir karakter canlandırılması istendiğinde mutlaka kendinden kendi karakterinden olumlu yada olumsuz davranışları betimleyecektir. (Doğaçlama ile karıştırılmamalı) bu da canlandırdığı karakterin asıl davranışlarından uzak olma ihtimali vardır. Örnek verecek olursak;

  • Diyelim ki, siz öğretmen çocuğu bir üniversite öğrencisisiniz. Yaşınız 23 Eğitim öğretim ile ilgili az da olsa yetiştirilme aşamasında alt yapınız var. Ve gelelim canlandırdığınız karaktere;
  • Karakter: Bir manav olsun. sinirli müşterilerine agresif tutumlar içinde olan, borçları birikmiş, çocuklarını okutma zorluğu yaşayan, işlerinin kötü olmasından dolayıda huzursuz bir kişiliğe sahip vs. birisi olsun.

Dilimizde çoğu cümleler farklı seslendirildiğinde veya vurgusu farklı yapıldığında ayrı anlamlar içerebilmektedir. Bu durum imla işaretleri ile belirtilebilir. Fakat öznel dramatik yorumlama da bazı cümlelerde yorum tamamen sanatçının dramatize etmesi ve yorumlaması ile ilgilidir. Bu da canlandırma yeteneğini göstermektedir.

  • Oku adam ol. Baban gibi eşek olma!
  • Oku adam ol baban gibi. Eşek olma!

Bu repliği yorumlarken, siz – Eğer okursan adam olma şansın var. Tıpkı baban gibi.

Diyerek şartlandırma, çalışma, açık kapı bırakma, ona şans tanıma ve örneklendirme gibi anlamlar katabilirsiniz.

Tabi bu örnekler çoğaltılabilir.

Sokak jargonuna yabancı olmayan biri ise;

  •  – Okuyacan adam olacan oğluumm. Aynen baban gibi. olarak da yorumlayabilir. Diyalekt ve şive ile renklendirilebilir.

Bu demek değildir ki, senaryo da yazan bütün replikleri biz kendimize göre değiştirebiliriz, kafamıza göre yorumlayabiliriz.

Oyunculuk dersleri ile aşama kaydederek bu teknikler öğrenilebilir. Pratik yapılarak da tüm bu bilgiler pekiştirilebilir.. Netice olarak, oyunculuk başvurusu yapmadan önce bu konuda detaylı bilgilere ulaşmak, tekniklerinin doğru öğretildiği kurumlardan ilgili eğitimleri almak gerekir. Ve tabi en önemlisi bunu sahnede kamera önünde uygulayabilmek için yeteneğimizin olup olmadığıdır.

Nasıl Bakarsan Öyle Görürsün. Demiş düşünür.

Nasıl Görürsen de Öyle Görünürsün..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir