X

Cast Ajans Kayıt

Cast Ajans Kayıt , bu kelime son günler de arama motorlarında çok sorgulandı. Sektörde ki hareketliliğin artması, Prodüksiyonların kaliteli projelere imza atması, Çoğalan cast ajanslarının arz oluşturması bu talebi gündeme getirdi.

Cast Ajans ne demektir?

Daha doğrusu “cast” işlenmiş hali, “casting” yani Türkçe’ye çevirdiğimizde cast: Dizin, sıralama, döküm, casting: oyuncu dokümanı, modelleme, yetenek çeşitliliği düzenlemesi,  anlamına gelen bu kelime! İngilizceden dilimize geçmiştir. Dolayısı ile cast hizmeti veren ajanslara da cast ajans veya casting ajansı denmeye başlanıldı. Doğru mu? Değil! Cast Ajans tek başına bir anlam ifade etmiyor. Bu terim bizim uydurduğumuz bir isim. İlginçtir ki, arama ve ilgi alanlarının üzerinde trend edinince, marka tescili veya firma adı olarak da yapılandırılmış olması fena fikir değil. Bir cast ajans açma fikri fena değil. Fakat bu niye cast ajans? Normal yetenek model reklam vb. ajans olsa da cast – casting hizmeti de verse daha şık olmaz mı?  Hem o zaman ajansın bir adı olur. “Çhiccero Ajans”

  • Evet efendim cast hizmeti veriyoruz, başrol – yan rol – diyaloglu roller – figürasyon – dublör – makyaj – boum operatörü – asistan vb.  yeteneklerimiz arasında yabancı dil ileri seviyede konuşabilen, gösteri ve sahne sanatları dallarında en az iki ilgi alanı olan oyuncu personelimiz mevcut. Siz yeter ki fiziksel özelliklerden bahsedin. En yakın kişiyi koordine etmek bizim işimiz. Cümlesinin kurucu sahibi olurdu. Filanca (bla bla) ajans “fikri uygun bulursanız, bu isimde değerlendirmeye alınabilir. ” “BlaBla Cast.” Sloganı da: | Bula Bula Bizi Bulun!.  |   ‘
  • Cast Ajansa Nasıl Kayıt Olunur ;

Yeni başlayanlar için;

  • Herhangi bir yetenek dans, şan, enstrüman, oyunculuk, modellik vb. eğitimi alındıktan sonra, başta profil ve eğitim anında veya provalarda çekilmiş (amatörde olabilir) fotoğraf – video-lar ile, uygun görülen ajansa götürülerek ilgili departmana sunulur.  Fiziksel olarak yapılan başvurularda ajansın öngöreceği form doldurulur. İletişim ve fiziksel özellikler içeren bilgiler, ajans tarafından kayıt edilir. Çevrim içi (Online) ajansa mail yoluyla yada İnternet sitesi üzerinden başvuru yapılacaksa, bu bilgiler form yoluyla veya cv şeklinde dijital kayıt yapılıp gönderilir.

Profesyoneller için;

  • Ajans için çekilmiş bir profil resmi, performans kayıtları, yakın zamanda verilmiş (Audition), setcard veya comp-card, ve güncel iletişim bilgileri.

Hiç Bilmeyenler için ;

  • Yetenek Keşfi. Önce yeteneklerimizi keşfetmek, ardından bunu hızlıca geliştirebilmemiz için profesyonel destek almak.

Yapılması Gerekenler ;

İlgi Alanları. Önce ilgi alanlarımızı keşfedelim, sahnede birilerini izlediğimiz zaman, -Bunu ben de yaparım. Diyor muyuz? Yoksa – Ben daha iyisini yaparım. Mı diyoruz? Ya da benim de buna benzer düşüncelerim var daha fazla kişilere nasıl ulaştırabilirim ? sorularını mı soruyoruz. İşte burada önemli olan ne çeşit soru sorduğumuz değil. Soru sorup sormadığımızdır. Şaşırtıcı örnek oldu fakat, kendimize sorular soruyor muyuz? Yeteneklerim var mı? Başkalarına gösterebilecek nasıl becerilerim var? Kabiliyetli miyim? soruları, ilk sorulacak olanlardan. Bazı farklılıkları görmezden gelmeyin. Mesela ben 3 top havada çevirebiliyorum. Ama bu para etmez ki!. Deyip kendinizi daha fazla yapabileceklerinizin önüne geçerek şimdiden sınırlamayın. 3 top çevirebilen, geliştirdiğinde, 6-7-8 top da çevirebilir. İşte; Yetenek, zaten içimizde var olan kabiliyetlerimizin dışa vurulmuş halidir.

  • Güzelim Yakışıklıyım Bu Yetenek Değil mi?

Hayır değil, Güzel ve yakışıklı olmak doğal görünümde iyi gözükmek, yetenek değil sizin için iyi bir şanstır. Bu şansınızı oyunculuk ile pekiştirerek, görünümünüzü iyi değerlendirerek kullanabilirseniz; bu yetenektir. ;

Daha fazlası için; Terminoloji ve Sıkça Sorulan Sorular bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

Alınmış İşler İçin;

Reklam ajansı ve prodüksiyon – yapım firması alınmış işin (çay reklamı diyelim) detayları yapılacak toplantıda görüşülür. Cast sorumlusu veya direktörü iş başındadır. En iyi çay içebilen kişiyi canlandırabilecek profesyonel oyuncuları deneme çekimi (Audition) ne çağırırlar. Bir kaç gün içinde anlaşmalar yapılır, set hazırlanır ve çekimler tamamlanır. Post Prodüksiyon‘un son düzenleme efekt vb.  işlemlerinin ardından proje teslim edilir.