X

Kategori arşiv: Genel

En İyi Cast Ajansı

En iyi cast ajansı olmayı elbette hedefliyoruz ancak, güvenilir bir cast ajansı olmayı seçmemizin temel sebeplerine göz atacak olursak;

 • Son zamanlarda, bazı cast (kast) ajans sitelerine başvuru yapmış veya sektöre ilgi duyan amatör kişilere mesaj göndererek, “Beğenildiniz ! Fotoğraflarınızı inceledik!, şampuan reklamı yada çikolata reklam filminde oynama hakkı kazandınız! bunun için şu kadar miktarı hesabımıza yatırmanız gerekiyor, gibi mesajlar göndererek,  bir takım dolandırıcılık yöntemi ile sektöre ilgi duyan kişileri zarara uğratmayı düşünen, merdiven altı olarak tabir edilen cast ajansları şikayetleri çoğaldı. İşini iyi yapan oyuncu, yetenek ve model ajanslarını tenzih ederiz. Cast teklifi nasıl olmalıdır? Audition nedir, showreel nedir? Setcard (comp-card) ne demektir? gibi soruların yanıtlarına daha önceki yazılarımızda yer vermiştik ancak yinede kısaca söz edecek olursak;
 • Sadece başvuru kayıt formu ile bir büyük reklam filminde yer alma şansı 1% dir. çok extrem (değişik, farklı, sıra dışı) bir yüz veya yetenek ile mümkün olabilir. O da, ajans ofisinde yüz yüze görüşme ile bir sözleşme sonucu gerçekleşmektedir. Prodüksiyon, dizi film, reklam filmi için istenen Audition (odeyşın) yani canlandırılacak rolün ön çekimi için uygun görülen oyuncu-lar stüdyoya çağrılır ve kısa bir çekim gerçekleştirilir. Bunun adı Audition (odeyşın) dır. Showreel (şovrel) ise oyuncu yada modelin daha önceki performanslarının bulunduğu yayınlanmış veya yayımlanmamış görsel (resim – fotoğraf) yada videolarının olduğu kayıtlardır.
 • Kesinlik kazanan bir proje için ön seçmelere katılacaksanız mutlaka ajans hakkında çevrenizden bir ön bilgi edinmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Ajans Post neden güvenlidir?

 • Ajans Post, sayfanızdaki bilgilere göre size bir iş teklifi gönderildiğinde, yetkililer tarafından mutlaka kurumsal bir değerlendirme yapılacak ve bir ön görüşme ile mutabakat sağlanırsa, daha sonra size bilgi verilecektir.
 • İşin konumu, stratejisi, uygulanması, ve diğer gereksinimleri öğrenildikten sonra, sizden bir fiyat teklifi almadan karşı tarafa (teklif sahibi firma) asla fiyat verilmeyecektir.
 • Sizin belirleyeceğiniz ücretin üzerine 20% eklenerek ilgili firma veya kuruluşa bildirilecek. Anlaşma sağlanırsa kesin rezervasyon gerçekleştirilecektir.
 • Bu durum her iki tarafın güvenli bir iş birliği içerisinde olması açısından önem teşkil etmektedir.
 • AjansPost aracı kurum olma özelliğini daima korumaya çalışmakta, medya – gösteri – sahne sanatları dallarında yer alan kişilerin hakkını korumak için çaba sarf etmektedir.

Ajans Post, herhangi bir doğal afet, kaza, hastalık vb. durumlar için yedek oyuncu – model – sanatçı teklifini saklı tutmaktadır.

Cast Ajans Kayıt

Cast Ajans Kayıt , bu kelime son günler de arama motorlarında çok sorgulandı. Sektörde ki hareketliliğin artması, Prodüksiyonların kaliteli projelere imza atması, Çoğalan cast ajanslarının arz oluşturması bu talebi gündeme getirdi.

Cast Ajans ne demektir?

Daha doğrusu “cast” işlenmiş hali, “casting” yani Türkçe’ye çevirdiğimizde cast: Dizin, sıralama, döküm, casting: oyuncu dokümanı, modelleme, yetenek çeşitliliği düzenlemesi,  anlamına gelen bu kelime! İngilizceden dilimize geçmiştir. Dolayısı ile cast hizmeti veren ajanslara da cast ajans veya casting ajansı denmeye başlanıldı. Doğru mu? Değil! Cast Ajans tek başına bir anlam ifade etmiyor. Bu terim bizim uydurduğumuz bir isim. İlginçtir ki, arama ve ilgi alanlarının üzerinde trend edinince, marka tescili veya firma adı olarak da yapılandırılmış olması fena fikir değil. Bir cast ajans açma fikri fena değil. Fakat bu niye cast ajans? Normal yetenek model reklam vb. ajans olsa da cast – casting hizmeti de verse daha şık olmaz mı?  Hem o zaman ajansın bir adı olur. “Çhiccero Ajans”

 • Evet efendim cast hizmeti veriyoruz, başrol – yan rol – diyaloglu roller – figürasyon – dublör – makyaj – boum operatörü – asistan vb.  yeteneklerimiz arasında yabancı dil ileri seviyede konuşabilen, gösteri ve sahne sanatları dallarında en az iki ilgi alanı olan oyuncu personelimiz mevcut. Siz yeter ki fiziksel özelliklerden bahsedin. En yakın kişiyi koordine etmek bizim işimiz. Cümlesinin kurucu sahibi olurdu. Filanca (bla bla) ajans “fikri uygun bulursanız, bu isimde değerlendirmeye alınabilir. ” “BlaBla Cast.” Sloganı da: | Bula Bula Bizi Bulun!.  |   ‘
 • Cast Ajansa Nasıl Kayıt Olunur ;

Yeni başlayanlar için;

 • Herhangi bir yetenek dans, şan, enstrüman, oyunculuk, modellik vb. eğitimi alındıktan sonra, başta profil ve eğitim anında veya provalarda çekilmiş (amatörde olabilir) fotoğraf – video-lar ile, uygun görülen ajansa götürülerek ilgili departmana sunulur.  Fiziksel olarak yapılan başvurularda ajansın öngöreceği form doldurulur. İletişim ve fiziksel özellikler içeren bilgiler, ajans tarafından kayıt edilir. Çevrim içi (Online) ajansa mail yoluyla yada İnternet sitesi üzerinden başvuru yapılacaksa, bu bilgiler form yoluyla veya cv şeklinde dijital kayıt yapılıp gönderilir.

Profesyoneller için;

 • Ajans için çekilmiş bir profil resmi, performans kayıtları, yakın zamanda verilmiş (Audition), setcard veya comp-card, ve güncel iletişim bilgileri.

Hiç Bilmeyenler için ;

 • Yetenek Keşfi. Önce yeteneklerimizi keşfetmek, ardından bunu hızlıca geliştirebilmemiz için profesyonel destek almak.

Yapılması Gerekenler ;

İlgi Alanları. Önce ilgi alanlarımızı keşfedelim, sahnede birilerini izlediğimiz zaman, -Bunu ben de yaparım. Diyor muyuz? Yoksa – Ben daha iyisini yaparım. Mı diyoruz? Ya da benim de buna benzer düşüncelerim var daha fazla kişilere nasıl ulaştırabilirim ? sorularını mı soruyoruz. İşte burada önemli olan ne çeşit soru sorduğumuz değil. Soru sorup sormadığımızdır. Şaşırtıcı örnek oldu fakat, kendimize sorular soruyor muyuz? Yeteneklerim var mı? Başkalarına gösterebilecek nasıl becerilerim var? Kabiliyetli miyim? soruları, ilk sorulacak olanlardan. Bazı farklılıkları görmezden gelmeyin. Mesela ben 3 top havada çevirebiliyorum. Ama bu para etmez ki!. Deyip kendinizi daha fazla yapabileceklerinizin önüne geçerek şimdiden sınırlamayın. 3 top çevirebilen, geliştirdiğinde, 6-7-8 top da çevirebilir. İşte; Yetenek, zaten içimizde var olan kabiliyetlerimizin dışa vurulmuş halidir.

 • Güzelim Yakışıklıyım Bu Yetenek Değil mi?

Hayır değil, Güzel ve yakışıklı olmak doğal görünümde iyi gözükmek, yetenek değil sizin için iyi bir şanstır. Bu şansınızı oyunculuk ile pekiştirerek, görünümünüzü iyi değerlendirerek kullanabilirseniz; bu yetenektir. ;

Daha fazlası için; Terminoloji ve Sıkça Sorulan Sorular bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

Alınmış İşler İçin;

Reklam ajansı ve prodüksiyon – yapım firması alınmış işin (çay reklamı diyelim) detayları yapılacak toplantıda görüşülür. Cast sorumlusu veya direktörü iş başındadır. En iyi çay içebilen kişiyi canlandırabilecek profesyonel oyuncuları deneme çekimi (Audition) ne çağırırlar. Bir kaç gün içinde anlaşmalar yapılır, set hazırlanır ve çekimler tamamlanır. Post Prodüksiyon‘un son düzenleme efekt vb.  işlemlerinin ardından proje teslim edilir.

Oyunculuk Başvurusu -yeni-

 Oyunculuk Başvurusu

Üzerine, sektör kişileri için pek de söylenecek bir şey yok ancak; bu işe, mesleğe yeni girmek isteyenler için birkaç önerimiz olabilir. Tiyatro oyuncusu, Sinema oyunculuğu, Dizi Film oyuncu – figürasyon işleri. Dikkatinizi çekiyor, ilgi duyuyor, ve sektörde yer almak istiyorsanız, yazı dizimizi takip edebilirsiniz.

İlk defa oyunculuk yapmaya karar verdiyseniz, eğitiminizi ve sosyal durumunuzu gözden geçirmeniz gerekecektir. Nedir bunlar? Bir oyunculuk başvurusu yapmadan önce; Öncelikle oyuncu olmayı neden istiyorsunuz? Çünkü karakter çözümleme gibi konular ileride başınızı da ağrıtabilir, sizi daha memnun da edebilir. Bu tamamen sizin karakter yapınız ile doğru orantılıdır. Yetenek elbette gereklidir,  ancak işin teknik boyutları da söz konusudur. Neticede başka bir karakteri canlandıracaksanız, kendinizden asla uzaklaşmamanız gerekir. Eğer rolünü üstlendiğiniz karakteri canlandırırken kendinizden uzaklaşırsanız, kendinizi kaybedebilirsiniz. Youtube video paylaşım sitesinde bazı örnekleri mevcut. Hatta kısa metraj bir film, bu konuda haber değeri taşıyor olsa gerek, ana bültende bile yer almıştı. Neden oyuncu başka bir karakteri canlandırırken kendinden uzaklaşmamalı; Çünkü canlandırdığınız karakter sizi 3 boyutlu bir zeminde hareket ettirecektir. Bu 3 boyutun içinde birincisi siz, gerçek kendiniz, ikincisi canlandırdığınız karakter, üçüncüsü ise bunları birkaç adım yukarıdan izleyen yine siz. Eğer kendinizden uzaklaşırsanız izleme şansını kaybedersiniz. Aslında izlemek içinde kendinizden uzaklaşmanız gerekir ancak; çok derin olarak değil, yüzeysel anlatmaya çalıştığımız için, neticede kendinizi rol yaparken kaybetmemeniz gerekir. Yine bu sizin gerçek karakterinizin ne kadar oturduğu ile eşdeğerdir. Maalesef ülkemizde bu anlamda eğitim konuları, konu başlıkları pek de yeterli değil, Nasıl ki, refah düzeyi orta halli bir kişinin karakterinin oturması 22 -27 yaşları arasında oluşuyor. Eğer daha öncesinde kendisine farklı bir karakter canlandırılması istendiğinde mutlaka kendinden kendi karakterinden olumlu yada olumsuz davranışları betimleyecektir. (Doğaçlama ile karıştırılmamalı) bu da canlandırdığı karakterin asıl davranışlarından uzak olma ihtimali vardır. Örnek verecek olursak;

 • Diyelim ki, siz öğretmen çocuğu bir üniversite öğrencisisiniz. Yaşınız 23 Eğitim öğretim ile ilgili az da olsa yetiştirilme aşamasında alt yapınız var. Ve gelelim canlandırdığınız karaktere;
 • Karakter: Bir manav olsun. sinirli müşterilerine agresif tutumlar içinde olan, borçları birikmiş, çocuklarını okutma zorluğu yaşayan, işlerinin kötü olmasından dolayıda huzursuz bir kişiliğe sahip vs. birisi olsun.

Dilimizde çoğu cümleler farklı seslendirildiğinde veya vurgusu farklı yapıldığında ayrı anlamlar içerebilmektedir. Bu durum imla işaretleri ile belirtilebilir. Fakat öznel dramatik yorumlama da bazı cümlelerde yorum tamamen sanatçının dramatize etmesi ve yorumlaması ile ilgilidir. Bu da canlandırma yeteneğini göstermektedir.

 • Oku adam ol. Baban gibi eşek olma!
 • Oku adam ol baban gibi. Eşek olma!

Bu repliği yorumlarken, siz – Eğer okursan adam olma şansın var. Tıpkı baban gibi.

Diyerek şartlandırma, çalışma, açık kapı bırakma, ona şans tanıma ve örneklendirme gibi anlamlar katabilirsiniz.

Tabi bu örnekler çoğaltılabilir.

Sokak jargonuna yabancı olmayan biri ise;

 •  – Okuyacan adam olacan oğluumm. Aynen baban gibi. olarak da yorumlayabilir. Diyalekt ve şive ile renklendirilebilir.

Bu demek değildir ki, senaryo da yazan bütün replikleri biz kendimize göre değiştirebiliriz, kafamıza göre yorumlayabiliriz.

Oyunculuk dersleri ile aşama kaydederek bu teknikler öğrenilebilir. Pratik yapılarak da tüm bu bilgiler pekiştirilebilir.. Netice olarak, oyunculuk başvurusu yapmadan önce bu konuda detaylı bilgilere ulaşmak, tekniklerinin doğru öğretildiği kurumlardan ilgili eğitimleri almak gerekir. Ve tabi en önemlisi bunu sahnede kamera önünde uygulayabilmek için yeteneğimizin olup olmadığıdır.

Nasıl Bakarsan Öyle Görürsün. Demiş düşünür.

Nasıl Görürsen de Öyle Görünürsün..

Ajans Kayıt Ücretleri

Ajans Kayıt Ücretleri
Bu, sektörün en iyisi olma yada daha fazla kişiye ulaşmak vb. ideallerinin yanı sıra para, kazandıran tarafı da olmalı.. Ajansların cüz-i miktarlarda kayıt veya fotoğraf çekimi adı ile yeni yüz kişilerinden ücret talep etmesi gayet normal, Tabi bu fiyatlar çok uçuk rakamlar olmamalı. Bu profesyonel olarak sektörde yer alan kişiler için normal olmayabilir. Film de ya da herhangi bir reklam filminde oynama karşılığında büyük miktarlar istendiği ve bazı kişilerinde bu paraları ödediğini duyunca şaşırıyoruz. İş bazlı anlaşma ve ajans komisyonu ile olması gereken bir mutabakattır. Bu fuar modelliği, figürasyon, marka modelliği, baş rol oyunculuğu da olsa kural aynıdır. Sanayi Ticaret Bakanlığının vermiş olduğu oran da ajans komisyonu iş bazlı olarak 20% dir. Ünlü bir markanın tanıtım filminde yer alma karşılığında herhangi bir ücret ödenmesi mantığa aykırı bir olay. Zaten sanatçı oyuncu veya model, yapacağı işten para kazanmak amacı taşımaktadır. Niye öncesinde ücret ödesin ki? Herhangi bir kast ajansına kayıt ücreti olmamalıdır. Setcard (Comp-card) “mecburi kart” niteliğinde profesyonel fotoğraflar çekilecek ise, o zaman fotoğraf sanatçısının alacağı ücret dahil edilmeli, hatta portfolyosu incelenmeli, bu konuda pazarlık yapılmalıdır. Bu, konsensüse göre farklılıklar gösterecek, muhtemel dış mekan bir setcard çekiminde 500 TL ile 3000 TL arası değişen ücretler söz konusu olacaktır.

 • Netice itibarı ile, herhangi bir yetenek, oyuncu, model cast ajansına kayıt ücretsizdir. Ücretsiz olmalıdır. Eğer talep edilecek ücretler varsa da, bu verilecek eğitim ile mümkün olacaktır. Bir yetenek ajansı size animasyon konularında, veya örnek; jonklörlük eğitimi verecek ve siz de bu işten para kazanacaksanız, sizin için de bir yatırım söz konusudur. Ve  sözleşmesiz çalışacaksanız eğitim ücretli olması normaldir. Eğer uzun süreli bir sözleme yapılacaksa, bu eğitim de ücretsiz olmalıdır. Kazan – Kazan taktiğini ajanslar çok iyi bilmektedir. Bu yazı bilmeyenler için derlenmiştir.